مسابقات قرائت قرآن در سه گروه کودک، نوجوان و بزرگسال برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در این بخش باید قرائت خود را با مدت زمانِ حداکثر ۵ دقیقه با دوربین‌های خانگی و یا دوربین تلفن همراه ضبط کرده و فایل تصویری آن را  از طریق وبسایت جشنواره ارسال کنند. مهمترین مواردی که در داوری قرائت قرآن از سوی داوران مورد توجه قرار می‌گیرد، عبارت است از:

تجوید: ادای درست حروف با تکیه بر مخارج آن، مراعات صفات حروف مانند استعلا، استفال و … و نیز احکام حروف مانند ادغام، اخفا و … از نکاتی است که در تجوید مد نظر قرار می‌گیرد.

وقف و ابتدا: «وقف» به محل ایستادن در آیه گفته می‌شود و «ابتدا» یعنی آن که آیا می‌شود از هر جایی که خواستیم شروع کنیم؟ و آیا هر جا که اجازه وقف داریم، اجازه ابتدا از بعد آن را نیز داریم و یا خیر؟ داوران در قضاوت تلاوت قاریان توجه ویژه‌ای به وقف و ابتدا دارند. قاری فقط در هنگام وقف می تواند تجدید نفس نموده و باید از نفس کشیدن در خلال تلاوت خودداری کند.

صوت و لحن: رابطه صوت و لحن، رابطه محتوا و قالب است و صوت به منزله خمیری است که قاری با لحن به آن شکل می‌دهد. بخش زیادی از صوت خدادادی است که با تمرین قابل ارتقاء است؛ اما لحن نیاز به تمرین دارد و باید قواعد مربوط به آن فرا گرفته شود.

نحوه برگزاری مسابقه:

مسابقات قرائت قرآن کریم در سه گروه سنیِ کودک، نوجوان و  بزرگسال و ویژه‌ی آقایان برگزار می‌شود. هر یک از شرکت‌کنندگان می‌توانند به انتخاب خود، سوره و یا آیاتی از کلام‌الله مجید را قرائت کرده و فایل تصویری اجرای خود را به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.

در این مسابقه با نظر هیئت داوران به ۹ نفر از منتخبین جایزه اهداء خواهد شد.

یادآوری:

  • مدت زمان اجرای قرائت حداقل ۳ و حداکثر ۵ دقیقه باشد.
  • حجم آیات تلاوت شده، حداقل ۵ خط و حداکثر ۸ خط باشد.
  • تقلید و استفاده از سبک قاریان برجسته بلامانع است.
  • این بخش ویژه‌ی آقایان است.
گروههای مسابقه قرائت قرآن تعداد جوایز
۱ کودک ۳ نفر
۲ نوجوان ۳ نفر
۳ بزرگسال ۳ نفر
  • انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf, zip.
    zip