مسکن ملی چیست و ۷ شرایط مهم آن که نمی‌دانید!

مشکلات مسکن، قیمت خرید بالا، اجاره‌ خانه‌های سرسام‌آور و اسباب‌کشی‌های سالیانه مطلب جدیدی نبوده و معضلات آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست؛ به همین علت دولت تصمیم بر ساخت و فروش آپارتمان‌هایی متناسب با قدرت خرید مردم گرفته و پیشنهاد ثبت‌نام در پروژه‌های ساخت این خانه‌ها را در تعدادی انبوه داده است. خانه‌ها و مسکن ملی جهت افراد واجد شرایطی ترتیب داده شده‌اند که از بضاعت کم‌تری برخوردار بوده و در شرایط فعلی خرید خانه یا آپارتمان برایشان مقدور نیست.

اگرچه این پروژه چندین سال است با نام مسکن مهر انجام می‌شود اما طرح مسکن ملی در سال ۱۴۰۰ با رویکردی جدیدتر و تسهیلاتی متنوع‌تر روی کار آمده است. در این طرح ملی سعی شده به وضعیت بد اقتصادی جامعه بیش از پیش دقت شود و پیش‌زمینه‌های استقبال برای عموم مردم فراهم گردد. در این مقاله سعی کرده‌ایم علاوه بر تعریف این پروژه، به شرایط مهم آن، ویژگی‌ها و نحوه ثبت‌نام در آن بپردازیم. در صورتی‌که علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتری هستید، در ادامه با ما همراه باشید.
آیا می دانید در پروژه های گروه ساختمانی زاگرس به راحتی می توانید خانه دارد شوید ؟

مسکن ملی چیست؟

مسکن ملی در امتداد طرح قبلی با نام مسکن مهر انجام می‌شود. این پروژه عمرانی نیز در طی چندین مرحله انجام شده و در نهایت به صاحبانشان تحویل داده می‌شود. با اجرای این سری ساخت‌ و سازهای برنامه‌ریزی شده، قطعاْ افراد بیشتری صاحب‌خانه می‌شوند و در ادامه از قیمت‌های گزاف ملک نیز کاسته خواهد شد. دولت افزون بر انجام این طرح، به پیگیری و به سرانجام رساندن مسکن مهر شهری و روستایی نیز پرداخته و قول همکاری و تحویل به‌موقع آن‌ها را نیز داده است.

شهرک‌های مسکونی ساخته شده دولتی
شهرک‌های مسکونی ساخته شده دولتی

۷ شرایط مهم ثبت در طرح مسکن ملی

جهت ثبت‌نام در طرح مسکن ملی لازم است افراد متقاضی مسکن، دارای پیش‌شرط‌های زیر باشند:

 1. متقاضیان یا باید متاهل بوده و یا در صورت مجرد بودن نیازمند رعایت قوانین تأهل یا تجرد هستند. بر طبق این شروط متقاضی یا مردان متأهل سرپرست خانوار هستند یا بانوان سرپرست خانوار به‌شمار می‌روند. در صورت تجرد، بانوان بالای ۳۵ سال تمام قادر به ثبت‌نام بوده و مردان مجرد نیز باید تا هنگام تحویل مسکن به جرگه متأهلین در بیایند.
  جهت آشنایی با پروژه های گروه ساختمانی زاگرس با ما در تماس باشید
 2. کلیه اشخاصی که از هیچ‌گونه تسهیلات دولتی،‌ امکانات اداری و طرح‌های سازمانی جهت خانه‌دار شدن استفاده نکرده‌اند،‌ ثبت‌نام در این پروژه بلامانع است.
 3. افراد می‌بایست بومی شهر ثبت‌نامی باشند. این بدان معنا است که شخص متقاضی حداقل ۵ سال در شهر مورد درخواست زندگی کرده و یا متولد و ساکن آن‌جا باشد.
 4. هیچ ملک مسکونی از سال ۱۳۸۴ به بعد نباید به‌نام شخص ثبت‌نام کننده باشد.
 5. امکان پرداخت اقساط وام مسکن ملی و پیش‌پرداخت‌های لازم و تعیین شده را داشته و مبالغ را سر موعد مقرر واریز کند.
 6. لازم است هیچ‌کدام از متقاضیان درگیر پرونده‌های مالی نظیر چک برگشتی یا منع قانونی عدم امکان معامله نداشته باشند.
 7. با توجه به آن‌که برای شروع به کار، نیاز است تا سی درصد از مبلغ کل مسکن ثبت‌نامی به‌صورت پیش‌پرداخت واریز شود، هر متقاضی باید دارای تمکن مالی مناسبی باشد.

خانه‌های طرح مسکن ملی چه ویژگی‌هایی دارند؟

از جمله ایراداتی که به مسکن‌های موسوم به مهر گرفته‌ می‌شد،‌ انبوه‌سازی در مناطق دورافتاده، حاشیه‌نشین و بدون حداقل امکانات اولیه بود. دولت با مطالعات دقیق و اصولی، برنامه ریزی کرده است تا مسکن ملی چنین مشکلاتی نداشته و امکانات حمل و نقل عمومی، مراکز آموزشی، مراکز بهداشتی و شرایط امنیتی آن به‌خوبی رعایت شود.

حداکثر طبقات در نظر گرفته شده برای این طرح هفت طبقه بوده و شرایط محیطی آن نزدیکی به مراکز شهری است. کیفیت ساختمان‌ها و آپارتمان‌های در دست احداث توسط بازرسین دولتی چک شده و شرط تولید در مقیاس بالا خارج از حاشیه‌ها شهرها در نظر گرفته شده است. اگرچه مبلغ زمین بالاتر می‌رود ولی نیاز به رعایت پیش‌شرط‌های اولیه مهم و قابل‌توجه است.

نامناسب بودن جانمایی مسکن در طرح مهر و مشکلات عبور و مرور
نامناسب بودن جانمایی مسکن در طرح مهر و مشکلات عبور و مرور

نحوه ثبت نام در طرح مسکن ملی چگونه است؟

 1. در ابتدا جهت ثبت‌نام برای خانه‌دار شدن به نشانی اینترنتی tem.mrud.ir مراجعه کنید.
 2. با توجه به طی مراحل اولیه به‌صورت مجازی، نیازی به حضور در هیچ ارگان و مرکزی وجود ندارد.
 3. شرایط و نیازمندی‌های اولیه جهت ثبت‌نام را به‌خوبی مطالعه کرده و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنید.
 4. سپس به پر کردن اطلاعات اولیه پرداخته و منتظر نظر کارشناسی بمانید.
 5. پس از تأیید فاکتورهای اولیه، تسهیلات مسکن ملی به شخص ثبت‌نام کننده تعلق گرفته و کلیه مدارک مورد نیاز اداری و حقوقی از او دریافت می‌شود.

گام به گام ثبت نام در سایت مسکن ملی

برای ثبت‌نام در این سامانه، لازم است تا حدی از دانش اینترنت و فضای مجازی برخوردار بوده و یا قدم به قدم با این راهنما همراه باشید.

 1. آدرس tem.mrud.ir را در قسمت Address Explorer وارد کرده و منتظر لود شدن صفحه بمانید.
سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن- ثبت‌نام نهضت ملی مسکن
سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن- ثبت‌نام نهضت ملی مسکن

 

 1. با ورود به این صفحه و در مرحله بعدی، فیلد ثبت‌نام نهضت ملی مسکن را انتخاب کرده و کلیه قوانین و مقررات مربوطه را مطالعه ‌کنید. در این صفحه علاوه بر بیان قانون‌های لازم‌الاجرا، کلیه اطلاعات پیرامون شرایط متقاضیان و مدارک مورد نیاز جهت ثبت در سامانه، امکانات طرح و پایش و اطلاع‌رسانی وجود دارد. سایر شرایط ضروری نیز نام برده شده و در انتها نیاز به پذیرش اطلاعات و مقررات ارائه شده ضروری است.
 2. در بخش ثبت‌نام تسهیلات کمک ودیعه یا وام مسکن ملی نیز در ابتدا برگه‌ای مجازی شامل کلیه مقررات مربوط به آن وجود دارد. متقاضی وام لازم است این صفحه را به دقت مطالعه کرده و با پذیرش آن به ادامه روند کار بپردازد.
ثبت‌نام تسهیلات کمک ودیعه مسکن ملی
ثبت‌نام تسهیلات کمک ودیعه مسکن ملی
 1. سایر اطلاعات همچون مشاهده درخواست متقاضی، اخبار و اطلاعیه‌ها و سایر امکانات در این صفحه کار گذاشته شده است. طی مراحل ثبت‌نام ساده بوده و صرفاْ نیاز به مطالعه دقیق داده‌ها و قوانین است.

نتیجه‌گیری

مسکن ملی اقدامی هوشمندانه در جهت کنترل بازار مسکن بوده و موجب کاهش فاصله طبقاتی میان شهروندان می‌شود. با کمک پروژه‌های عمرانی زودبازده و کم هزینه دولتی، قشر کثیری از خانواده‌ها دارای سرپناه شده و از اجاره‌نشینی نجات می‌یابند. این امر فواید دیگری همچون رونق کسب وکار در مناطق کم رفت‌و آمدتر، کاهش قیمت آپارتمان، تشویق به ازدواج در میان جوانان و بومی‌گرایی نیز دارد. در صورتی‌که نظری در این رابطه دارید، خوشحال می‌شویم با ما در میان بگذارید.

منبع:
www.saman.mrud.ir
www.tejaratnews.com
www.tejaratnews.com
www.eghtesadonline.com

دیدگاهتان را بنویسید

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .