بخش «صنایع دستی» در نخستین جشنواره فرهنگی هنری خانواده زاگرس با هدف شناخت استعدادهای طراحی و ساخت صنایع دستی و فراهم کردن زمینه‌ای برای ارایه‌ی توانمندی خانواده‌ها در تولید انواع گونه‌های آن، طراحی و ایجاد شده است. با توجه به گستره‌ی وسیع رشته‌های صنایع دستی در کشور، امکان پرداختن به همه‌ی آنها در این جشنواره مقدور نیست؛ لذا بخش صنایع دستی در این جشنواره، یک بخش رقابتی نبوده و هیئت داوران با لحاط کردنِ برخی موارد فنی نسبت به اهداء جایزه به آثار اقدام خواهند کرد. بنابراین علاقمندان به شرکت در این بخش می‌توانند در هر یک از رشته‌های صنایع دستی که در آن تبحر و تخصص دارند شرکت کنند. شرکت‌کنندگان در بخش صنایع دستی برای ارزیابی آثار خود توسط هیئت داروران باید در مرحله‌ی نخست فایلی از تصویر اثر تولید شده‌ی خود را از طریق وبسایت  جشنواره ارسال و در مرحله‌ی دوم اصل اثر را به نحوی که توضیح داده خواهد شد به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.

نحوه برگزاری مسابقه:

مسابقات صنایع دستی در دو گروه سنیِ نوجوان و بزرگسال برگزار می‌شود. در این بخش از جشنواره به ۶ نفر از منتخبین جایزه اهداء خواهد شد؛ همچنین یک جایزه ویژه نیز از سوی هیئت داوران به صورت ویژه به یکی از آثار برتر اهداء می‌شود.

با توجه به اینکه مسابقات نقاشی در دو مرحله انجام می‌شود، شرکت‌کنندگان باید در مرحله اول فایل‌های آثار خود را از طریق وبسایت جشنواره ارسال کنند؛ در مرحله‌ی دوم شرکت‌کنندگان لازم است اصل آثار خود را از طریق عضوی از خانواده‌ی خود که در یکی از واحد های شرکت زاگرس مشغول به کار است، به دبیرخانه جشنواره واقع در دفتر مرکزی شرکت زاگرس تحویل دهند.

از جمله معیارهای هیئت داوران در انتخاب آثار برتر این بخش موارد زیر است: اصالت اثر، دست‌ساز بودن، کپی نبودن اثر، دارا بودن وجوه هنری، بروز ابتکار و خلاقیت در اثر.

در بخش صنایع دستی به ۶ نفر از منتخبین جایزه اهداء خواهد شد.

یادآوری:

  • هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر ۲ اثر خود را به جشنواره ارسال کند.
  • محدودیتی در نوع رشته‌ی صنایع دستی و تکنیک‌های ساخت وجود ندارد.
  • هنرمندان می‌توانند آثار خود را در رشته‌های مختلف صنایع دستی به جشنواره ارسال کنند. برخی از این رشته‌ها عبارتند از: منبت‌کاری چوب، فلزکاری، منسوجات ابریشمی، سرامیک، بافندگی، چرم، طراحی پارچه و لباس، طراحی زیورآلات، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، ترمه‌بافی، حصیربافی، پای‌پوش‌های سنتی، سفالگری، معرق، نقاشی روی صدف، و …
گروههای مسابقه صنایع دستی تعداد جوایز
۱ نوجوان ۳ نفر
۲ بزرگسال ۳ نفر
۳ جایزه ویژه ۱ نفر
  • انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf, zip.
    zip