مسابقات شعر و داستان کوتاه در این جشنواره در سه گروه سنیِ کودک، نوجوان و بزرگسال برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در انتخاب موضوع شعر و داستان کوتاه خود میبایست در دو عنوان ” قصه زاگرس” و ” آزاد” شرکت کنند و محدودیتی در انتخاب موضوع در عنوان آزاد  وجود ندارد. جلوه‌های نشاط و شادی در زندگی، خانواده، همدلی اجتماعی، عشق، ماه رمضان، کرونا از جمله موضوعات پیشنهاد شده از سوی هیئت داوران در این بخش هستند.

نحوه برگزاری مسابقه:

شرکت‌کنندگان باید اشعار سرایش شده و داستان‌های تألیف شده‌ی خود را به‌صورت تایپ شده به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند. شرکت‌کنندگان در بخش شعر در انتخاب قالب‌های شعری آزاد هستند و می‌توانند در سرایش اشعار خود از هر یک از قالب‌های شعری (غزل، مثنوی، دوبیتی، رباعی، چارپاره، نیمایی، آزاد و سپید) استفاده کنند.

موارد زیر از جمله نکات مهم در داوری بخش «شعر» هستند: وحدت و هماهنگی شعر در دو محور افقی و عمودی، زبان شعر، موسیقی شعر، صور خیال، عاطفه، نوآوری و مضمون‌آفرینی

مهمترین مواردی که در داوری بخش «داستان کوتاه» از سوی هیئت داوران مورد توجه قرار می‌گیرد، عبارت است از: موضوع، طرح (پیرنگ)، شخصیت‌پردازی، گفتگو (دیالوگ)، زاویه دید، نثر و لحنِ داستان، محتوا و پیام، پرداخت

به ۹ نفر از منتخبین در بخش «شعر» و ۹ نفر از منتخبین در بخش «داستان کوتاه» به انتخاب هیئت داوران جایزه اهداء خواهد شد.در بخش داستان مینی‌مال نیز به انتخاب هیئت داوران به یک نفر از هر گروه سنی جایزه اهداء می‌شود.

یادآوری:

  • هر نویسنده می‌تواند حداکثر ۲ داستان کوتاه و ۲ داستان مینی‌مال به سایت جشنواره ارسال کند.
  • آثار ارسالی نباید پیش از این در جشنواره‌ای حایز رتبه شده و یا در کتابی چاپ شده باشد.
  • اشعار و داستان‌های خود را به‌صورت تایپ شده ارسال کنید.
  • حجم کلمات استفاده شده در بخش داستان کوتاه باید حداکثر ۳۰۰۰ کلمه باشد و در بخش داستان مینی‌مال حداکثر ۱۰۰ کلمه باشد.
  • هر شاعر می‌تواند حداکثر ۲ عنوان شعر و در مجموع حداکثر ۳۰ بیت به جشنواره ارسال کند.(هر دو پاره شعر نیمایی، سپید و آزاد یک بیت محسوب می‌شود.)
گروههای مسابقه شعر و داستان تعداد جوایز
۱ بخش شعر کودک ۳ نفر
نوجوان ۳ نفر
بزرگسال ۳ نفر
۲ بخش داستان کوتاه کودک ۳ نفر
نوجوان ۳ نفر
بزرگسال ۳ نفر
۳ بخش داستان مینی‌مال کودک ۱ نفر
نوجوان ۱ نفر
بزرگسال ۱ نفر
  • انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf, zip.
    zip